Kam na výlet

Vodcovské služby vyškoleným horským vodcom na akýchkoľvek vysokohorských či skalolezeckých túrach.

Orava je jedinečný kraj čo “smrdí človečinou”. Boli to ľudia, ktorí tu svojimi mozoľami obrábali políčka, chovali kravku. Postavili majestátny Oravský hrad, Oravskú priehradu. A sú to ľudia, ktorí svojimi povestnými pracovitými rukami tento nádherný kus našej zeme menia na jeden z klenotov cestovného ruchu. Práve na Orave stretnete ľudí usmiatych, priamych, vždy pripravených prichýliť a uctiť si pocestných. Musí ich za to mať tam hore niekto naozaj rád, keď zanechal tu toľko krásy.

Naozaj sa tu nedá vymenovať všetko, čo Orava a blízky Liptov ponúkajú. Predstavujeme Vám pár tipov na výlety do okolia a niekoľko zaujímavých možností na využitie voľného času. V podsekcii Kam na výlet v lete a Kam na výlet v zime nájdete možnosti v rámci širšieho okolia.

 

Múzeum oravskej dediny, Zuberec – Brestová

def01632596fa59265b6829b84420794

Múzeum je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy – Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. Nad „dedinkou“ sa týči drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia. Kostol s neskorogotickým maľovaným stropom a s funkčným prenosným barokovým organom je ozajstným klenotom múzea. Zariadenie domov a chov domácich zvierat (v letnom období aj pestovanie typických plodín) umožňujú návštevníkom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.

http://muzeum.zuberec.sk/

 

Západné Tatry – Roháče

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Západné Tatry sú prekrásne pohorie na západ od Vysokých Tatier. Oravská časť Západných Tatier sa nazýva Roháče a turista tu nájde všetko – mohutné skalnaté vrcholy, ostré bralá, hlboké lesy, vodopády alebo plesá, malebné doliny kontra vysoké štíty. Pokiaľ nemáte náladu alebo fyzickú kondíciu na vysokohorskú turistiku, Západné Tatry Vám poskytnú množstvo ľahších túr v podhorí lesov. Toto nádherné pohorie sa rozlieha sa na území dvoch štátov – Slovenska a Poľska. Hlavný hrebeň je asi 40 km dlhý a jeho dve tretiny tvoria hranicu medzi týmito dvoma štátmi. Celé ich územie, cca 380 km2, patrí do Tatranského národného parku (TANAP). Hlavný Roháčsky hrebeň je veľkým zážitkom pre každého turistu a v prípade dobrého počasia Vám ponúka očarujúce výhľady na okolitý kraj a prírodu – Nízke Tatry, Poľská časť Západných Tatier, Malá Fatra, Chočské vrchy, Oravská Magura alebo Vysoké Tatry. Hrebeň je značený červenou farbou – Brestová – Salatín – Spálená – Pachoľa – Baníkov – Hrubá Kopa – Tri Kopy – Smutné sedlo – Plačlivé – Ostrý Roháč (a jeho povestné reťaze) – Volovec. Je potrebné byť pripravený na všetky druhy počasia, pretože toto sa tu mení veľmi rýchlo.

 

Thermalpark v Oraviciach

6993dad4a442e89d550dfbddfe0ca668

THERMAL ORAVICE leží na území regiónu Oravy – Západné Tatry, takmer na hranici s Poľskou republikou. Z hĺbky 1611 m vyviera prírodná termálna voda s blahodárnym účinkom s teplotou 58°C, ktorá sa vlieva do všetkých bazénov v areáli THERMAL ORAVICE o ploche 1545 m2. Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno – vápenato – horečnato – siričitá s vysokým obsahom železa. Priamy vstup z budovy a bazénov umožňuje kúpať sa v každom počasí a každom ročnom období. V areáli sa nachádzajú šatne, reštaurácie, bistro, kaviareň, záhradná kaviareň, veľký športovo – relaxačný bazén, veľký a malý relaxačný bazén, ochladzovací bazén, masážna miestnosť. Bazény sú vybavené vodnými atrakciami ako sú umelé vlny, plavecká časť, perličkové sedadlá, perličkové lavice, gejzír, vodný hríb, chŕliče, masážne trysky. Pri vstupe dostanete náramok s čipom, do ktorého sa načítava výška konzumného v občerstvovacích zariadeniach a taktiež slúži na otváranie a zatváranie skriniek.

http://www.meanderpark.com/